A stressz ellen – Pranagarden

A stressz ellen - Pranagarden

Hogyan lehet enyhíteni a stresszt?

Egy ilyen világban, mint amiben most élsz, valamilyen módon stressznek vagy kitéve nap mint nap

Egy ilyen világban, mint amiben most élsz, valamilyen módon stressznek vagy kitéve nap mint nap

Olyan helyzetekkel kell szembesülnöd, amelyekre nem mindig tudsz felkészülni.

A mindennapi szokásos életed ismétled egy városban, ahol a munkahelyedre oda- vissza tömegközlekedéssel vagy személygépkocsival jársz.

Ahol minden egyes nap akár forgalmi dugók várnak rád és az emberek nagy tömege az utcákon és a bevásárlóközpontokban tömörülnek. Ezenkívül rossz az ökológia, a nagyobb városokban instabilak a hőmérsékleti viszonyok.

Instabil a személyes érzelmi háttered, a sok monoton ülő munka az irodában a számítógép előtt, képtelenség több időt szentelned a családodnak és egyedül lenni önmagaddal és a természettel.

Mielőtt arról beszélnénk, hogyan lehet elkerülni a stressz csapdáját, és hogyan tudnál szembe szállni ezzel a jelenséggel, a legcélszerűbb pontosan meghatározni a „stressz” fogalmát, és azonosítani a fő típusait.

A stressz a tested reakciója, amely egy inger hatására következik be, függetlenül attól, hogy az pozitív vagy negatív. A feszültség a szervezeted nem specifikus (kóros) állapota vagy reakciója az őt befolyásoló különféle kedvezőtlen tényezőkre (stresszorokra).

Enyhe stresszhelyzetek szükségesek számodra, mert fontos szerepet játszanak az életedben.

Ennek oka az adrenalin felszabadulása, amelyet a mellékvesevelő termel és juttatja a vérbe stresszhelyzetben, amelyek segítenek megoldani az adott problémádat.

A pozitív hatások mellett a stressznek negatív hatásai is lehetnek. Amikor folyamatosan stresszhelyzeteknek vagy kitéve, szervezeted intenzíven pazarolja energiáját, ami gyors kimerüléshez vezet.

Mivel minden szerved feszült állapotban van, érzékenyebbek másodlagos káros tényezőkre, például betegségekre. Egy ilyen helyzetbe kerülve akár irritációt, felháborodást, feszültséget, nyomást vagy depressziót is tapasztalhatsz.

A stressz típusai

A stressz típusai

A stressz kétféle lehet: pozitív (eustress) és negatív (distressz). Ezenkívül a stressz lehet enyhe és súlyos, pusztító és akut, valamint krónikus, amikor az ember hosszú ideig stresszes környezetben él.

A pozitív (hasznos) stressz olyan stressz, amely pozitív érzelmeket hoz és minőségileg befolyásolja az élet változásait, míg a negatív stressz éppen ellenkezőleg, lehangolóan hat, önbizalomhiányt és a jövőtől való félelmet okoz.

Az akut stresszt egy hirtelen fenyegető tényezőre adott reakció jellemzi. Ilyen helyzetben az embernek általában két módja van: az első az, hogy megszökjön a fenyegetés elől, például amikor hirtelen megtámadják, a másik pedig, hogy megvédje magát.

Az ilyen állapotokat nagyon fájdalmasan élik meg, és megvannak a következményei: az embernek szüksége van egy bizonyos időszakra a pszichológiai helyreállításhoz.

A krónikus stressz az akut stressz ellentéte, mivel hosszú ideig tart, és a gyors „menekülés” nem lehetséges.

Példa lehet egy ilyen állapotra egy hosszú távú munkahelyi konfliktus, amikor egy személy minden nap kénytelen közel lenni a nyugalom okozójához, várja a negatív események megnyilvánulását és visszatartja a negatív érzelmeket.

Minden stresszes helyzet feltételesen több csoportra osztható:

Ezek közül az első olyan helyzet, amelyre eleve nem tudsz minőségi befolyást gyakorolni.

Ezek lehetnek a változó időjárási viszonyok, a kedvezőtlen ökológiai helyzet, az ország ingatag gazdasági helyzete, az áruk, szolgáltatások, utazási árak emelkedése, a helyi bűnözés mértéke, a hosszú munkakeresés, a fizetések késedelme vagy akár mások által rólad alkotott véleményei.

Ebben az esetben, mint tudod, nem éri meg aggódni és bosszankodni, hiszen felháborodásoddal nem fogod tudni megváltoztatni a körülményeket.

Éppen ellenkezőleg, érdemes lenne megpróbálnod elvonatkoztatni, elvonni a figyelmet és természetesnek venni a jelenlegi helyzetet, más, pozitívabb és produktívabb irányba terelni a gondolatok menetét.

Ebben kiváló segítőid lesznek különböző módszerek:

-pozitív vizualizációs technikák,

-légzési gyakorlatok,

-Pranagarden termékek: pl; ASHWAGANDHA, IMMUNITY PLUS

Így elkerülheted a stresszes helyzetet, amely magas vérnyomáshoz, idegességhez és egy alaposan elrontott hangulathoz vezethet.

Másodszor, érdemes megjegyezni az olyan stressztényezőket, amelyeket nem csak tudnod, de befolyásolnod is kellene. Itt arról van szó, hogy képes vagy megvalósítható életcélokat kitűzni magad elé, képes vagy helyesen gazdálkodni az időddel és helyesen felállítani a prioritásokat.

Képes vagy birtokolni vágyaidat és tetteidet, majd józanul értékelni azokat. Nagyon sok stresszhelyzetet elkerülhetsz, ha lelkileg nem okozol magadnak felesleges nehézségeket, képzeletbeli gondokat.

Tehát, ha aggódsz a múltban megtörtént vagy a jövőben bekövetkező események miatt, 100%-ig biztos lehetsz benne, hogy ez semmilyen módon nem változtat a helyzeten.

Így vagy úgy, egy távoli stressztényező mindig szomorú eredményre vezet, ezért ilyenkor érdemes lenne elvonnod a figyelmet a rossz gondolatokról és a negatív előrejelzésekről, pozitívan gondolkodni.

Lehetetlen nem beszélni az ilyen stresszforrásokról, amelyek a Te személyes életritmusod és a világnézeted sajátosságai hatására alakulnak ki.

Nehézségek esetén meditációs gyakorlatokhoz folyamodhatsz, megpróbálhatsz ellazulni, elvonni a figyelmet a külvilágról, és azokra a belső vágyakra koncentrálni, amelyekről az igazi „én” beszél.

A stressz kialakulásának forrásai

A stressz kialakulásának forrásai

A stresszforrások két kategóriába sorolhatók: mentális vagy pszichológiai és fizikai stressz.

A pszichológiai tényezők és okok érthetőek és nyilvánvalóak – elsősorban az izgalom, tapasztalat, frusztráció, szorongás, félelem egy esetleges vagy már megtörtént eseménytől.

A fizikai stressz közé tartozik a rossz étvágy, alvászavarok, különféle fájdalmas állapotok és fogyatékosság.

A stresszt átélve tested nem csak pszichológiailag, hanem fizikailag is stresszesnek érzi magát:

  • szívdobogásérzés;
  • magas vérnyomás;
  • izomfeszültség;
  • pupillatágulás;
  • zavart légzés;
  • száraz száj;
  • remegés a hangban;
  • nyelési reflexek nehézségei;
  • hideg bőr;
  • remegés a végtagokban (lábakban és karokban);
  • fokozott adrenalin stb.

Szervezeted az önfenntartási ösztön szintjén reagál a veszélyre, a főszerepet az érzelmeid – a limbikus, központi és perifériás idegrendszer – játssza.

A veszélyérzet, a félelem akaraterődtől függetlenül bizonyos állapotot okoz benned, különösen a heveny élményeket a hirtelen veszély okozza. Az akut stressz állapota nemcsak veszélyes, hanem előnyös is lehet a számodra.

Egy ilyen állapot erőket mozgósít, gyorsan döntéseket hoz, rövid határidőn belül cselekvésre késztet, és megfelelő eredményt ér el, vagyis nyer, hiszen a késés vereség is lehet.

De ahogy mindennek két oldala van, a stressznek is van egy romboló oldala. Minden a stressz súlyosságától, hirtelenségétől és időtartamától, az ilyen állapotot okozó okoktól, egy adott helyzet vagy információ pszichénkre gyakorolt ​​hatásának erősségétől függ.

Tehát túlzott stresszhatás esetén pszichoszomatikus betegségek, autonóm diszfunkció, bronchiális asztma, gyomorfekély, rheumatoid arthritis, pikkelysömör, angina pectoris, szívkoszorúér-betegség, szívinfarktus és mások léphetnek fel.

Az állandó stresszben való tartózkodás mentális betegségekhez, például depresszióhoz, fóbiás szorongásos zavarokhoz, pánikrohamokhoz, rögeszmés-kényszeres zavarokhoz stb. vezethet, valamint megzavarhatja és gyengítheti egy férfi vagy nő szexuális funkcióját.

Az emberi psziché úgy van kialakítva, hogy minden inger azonnal megkapja a választ. Könnyek, bánat, ingerlékenység, öröm, nevetés, boldogság érzése – mindez valamilyen mértékben stresszként hathat, és addig tart, amíg a stresszt okozó helyzet el nem tűnik.

A stressz okai

A stressz okai

Sok oka van a stressznek, többek között minden embernek megvan a sajátos egyéni szervezete, pszichéje, életmódja, ezért előfordulhat, hogy egy és ugyanaz a tényező egyáltalán nem, vagy csekély mértékben hat, míg egy másik ember szó szerint megbetegszik.

A legnépszerűbb okok és/vagy stresszorok a következők:

  • konfliktushelyzet egy másik személlyel – munkahelyeden, otthon, barátokkal vagy akár idegenekkel
  • külsőleg való elégedetlenség magaddal szemben
  • munkahelyi sikertelenség,
  • alacsony megélhetési költségek, pénzhiány, adósságok;
  • megfelelő pihenőidő (énidő) hiánya
  • hosszú távú krónikus betegségek, meddőségtől való félelem, rokonok betegségei;
  • rokon, vagy csak közeli vagy ismerős személy halála;
  • vitaminok és ásványi anyagok hiánya a szervezetben;
  • problémák a szexuális életben;
  • gyakori félelem, különösen halálos betegségektől, mások véleményétől, öregségtől, magányosság
  • túlzott fizikai aktivitás vagy kedvezőtlen környezeti feltételek (hideg, meleg, esős időjárás, magas vagy alacsony légköri nyomás);
  • éles változás a környezetedben – másik lakóhelyre költözés, munkahelyváltás;

Hogyan lehet enyhíteni a stresszt

Nem titok, hogy sok gyógynövénynek van nyugtató hatása. Stressz esetén hasznos lesz különféle gyógynövény-tinktúrák és teákat használnod.

A melisszát régóta az egyik leggyakoribb gyógynövénynek tartják, amely megnyugtatja az emberi idegrendszert. Ezenkívül a citromfű javítja az emberi emésztést.

A jól ismert „Valerian Infusion” vagy „Motherwort” is pihentető hatással lesz a szervezeted egészére.

A komlótobozban található illóolajok nyugtató tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek szintén segíthetnek a stresszben. Alvászavar, enyhe idegesség, szorongás és pánik esetén a levendula kivonat kiváló segítség lesz.

Mindannyian jól tudjuk, hogy a stressz bármilyen formában, legyen az rövid vagy hosszú, negatívan befolyásolja az általános jólétedet és egészségedet. Meg kell értened, hogy a stressz megelőzése nagyon fontos, valamint annak a lehetőségének megelőzése, hogy behatoljon az életed egészébe.

Stressz megelőzés

Stressz megelőzés

Nem kontrollálhatod mindig a helyzetet, de minőségileg megváltoztathatod a hozzá való személyes hozzáállásodat. Ha beiratkozol jógára-, meditációs-légzőgyakorlatokra vagy akár a kedvenc sportágodra megtanulsz másképp tekinteni sok mindenre az életedben.

Ha elmerülsz egy érdekes projektben vagy valami izgalmas szabadidős tevékenységben, amely elfeledteti a fizikai aktivitással kapcsolatos dolgokat, akkor fokozatosan kialakul egyfajta immunitás a stresszes helyzetekkel szemben és nő az önbizalmad és az erősségeid is és válhatsz azzá amiéve akarsz egy nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb emberré.

Próbálj meg a lehető leggyorsabban megszabadulni a stressztől és annak következményeitől. Ha problémás helyzetbe kerülsz, próbáld meg gyorsan és hatékonyan megoldani, azonnal helyreállítva a lelki békéd.

Társadalmunkban, amely tele van technológiai fejlődéssel, szabad médiával, amely hatalmas, gyakran negatív információáramlást biztosít számunkra, fontos megértened, mi a stressz, és hogyan kezeljük azt.

A modern világban, amelyben élsz, nap mint nap, emberek tömegével, helyzetekkel, jelenségekkel találkozol, egyszerűen szükséged van arra, hogy képes legyél befolyásolni a negatív tényezőket és befolyásolni személyes reakcióidat a történésekre.

Így vagy úgy, de sok minden múlik rajtad: a személyes reakciód a történésekre, a következő lépések és az ebből eredő érzelmi állapot. Nincsenek reménytelen helyzetek.

Nagyon fontos, hogy ne csak az élet sötét oldalait lásd, hanem a borús vagy sikertelen napok között is találj valami jót és kedveset, aminek köszönhetően őszintén örülhetsz és szeretheted az életet!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük